przeznaczenie-puka-do-drzwi-b-iext27905950Susane Colasanti, zanim została pełnoetatową pisarką, przez dziesięć lat była nauczycielką w liceum. Nic więc dziwnego, że tak dobrze poznała świt współczesnych nastolatków i potrafi wykreować bohaterów realistycznych, którzy idealnie wpasowują się w swoje role.

Lani chodzi do liceum, ma najlepszą przyjaciółkę Erin, z którą połączył ją niebezpieczny wypadek samochodowy oraz przyjaciela geja o imieniu Blake. Dziewczyna uwielbia horoskopy i szczerze wierzy w przeznaczenie. Należy do osób, które z pełną zaciętością dbają o losy naszej planety. Właściwie jest całkiem zadowolona ze swojego życia. Jej świat przestawia się do góry nogami dopiero gdy Erin zaczyna umawiać się z Jasonem – chłopakiem z równoległej klasy. Do tej pory Lani w ogóle go nie zauważała, ale gdy poznaje go bliżej okazuje się jak wiele rzeczy ich łączy. Dogadują się w cudowny sposób, zaczynają się przyjaźnić i może wszystko potoczyłoby się inaczej, gdyby Jason nie pomyślał, że Blake jest chłopakiem Lani. Być może wówczas nie zacząłby umawiać się z Erin…

Powieść to nie tylko romantyczna historia nastolatków, to realistyczny obraz licealnego świata, w którym jedna osoba z premedytacją może doszczętnie zniszczyć drugą. Poruszony zostaje temat przyjaźni, problemów rodzinnych oraz ekologii. Książka posiada wiele pobocznych wątków, które razem tworzą barwną, wciągającą historię. Do tego napisana została w lekki, przyjemny sposób, w którym widać doświadczenie Autorki. Można by było powiedzieć, że to tytuł jakich wiele, ale wyraźnie widać, że „Przeznaczenie puka do drzwi” ma w sobie coś zupełnie niepowtarzalnego.

Zarówno Lani jak i Jason to osoby pełne empatii. Być może dlatego ich sytuacja staje się taka trudna – żadne z nich nie chce z premedytacją skrzywdzić Erin. Ona sama jednak nie ma takich skrupułów i nie waha się przed zniszczeniem życia swojej byłej, najlepszej przyjaciółki. Co ciekawe i niestety niezwykle rzadko spotykane w młodzieżowych książkach, bohaterowie powieści mają swoje życie, zainteresowania, poglądy – całe tło fabularne. Nie żyją jedynie chwilą. I chociaż uważam Lani za słabą bohaterkę, a za takimi zazwyczaj nie przepadam, to nie można jej odmówić bogatej osobowości i pełnej barw kreacji. Z pewnością nie można powiedzieć, że jest to płaska, papierowa postać.

„Przeznaczenie puka do drzwi” to lektura idealna dla młodzieży w wieku gimnazjalno-licealnym. Napisana została w lekkim stylu, jest przyjemna i wciągająca. Do tego nie została przesłodzona, a pisarka ma bardzo realistyczne podejście i w obrazowy sposób przedstawia problemy współczesnego, nastoletniego świata. Nie pozostaje mi nic innego, jak książkę serdecznie polecić – zaznaczając jednak, że to literatura typowo młodzieżowa, która raczej nie trafi do starszego, w pełni dojrzałego czytelnika.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Reklamy

Written by Vicky

"We don't need a reason to help people"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s