bajkiBajki dla dzieci tworzone są od pokoleń. Często jednak mylono je z baśniami, które pisane są prozą. Natomiast bajka, to krótki utwór rymowany, najczęściej z jakimś morałem. I takimi właśnie historyjkami wypełniona została książeczka spod pióra Wojciecha Dardy-Ledziona „Bajki z mitologią słowiańską w tle”.

Tomik jest co prawda cieniutki, ale wydany całkiem fajnie. Wiersze zdobią rysunki Małgorzaty Serafin, które są nieco ludowe, nieco dziecięce i sprawiają całkiem sympatyczne wrażenie. Bardzo dobrze ilustrują treść utworów, znajdujących się w książce. Nie wiadomo w sumie też czego w niej więcej – grafiki czy tekstu. Jest to całkiem miły dodatek do treści.

Zwrotki wierszy są krótkie i rytmiczne. Dobrze się je czyta i łatwo intonuje. Dziecko (wypróbowane w praktyce) chętnie przy nich zasypia. Mimo że rymy są bardzo proste, sprawiają wrażenie tworu kunsztownej pracy, który składa się na jedną, spójną całość. Można wręcz podejrzewać, że tysiąc lat temu rzeczywiście opowiadano takie bajki dzieciom. Przypuszczam również, że złożenie ich w ten sposób musiało kosztować autora wiele absorbującej pracy. Nie podobały mi się jedynie niektóre słowa, zbyt trudne dla małych dzieci – da się to jednak jakoś przełknąć (niestety po półgodzinnym wyjaśnianiu co dany wyraz znaczy).

Wszystkie historie mają pozytywne zakończenia. Są przemyślane i ciekawe. Bardzo fajna była choćby opowieść o jeżu, który wyganiał licho z lasu. Czytając byłam przekonana, że będzie miała tragiczne zakończenie, ale autor zaskoczył mnie kończąc ją zupełnie inaczej. Ogólnie bajeczek jest dziewięć i naprawdę miło można z nimi spędzić czas.

Tomik nadaje się zarówno dla dzieci małych, które uśpić jest w stanie sam rytm, jak i nieco starszych, które do fabuły bajek przyłożą już nieco więcej wagi. To przyjemna książeczka, której wydania autorowi serdecznie gratuluję. Udało mu się uniknąć śmieszności, a jego twórczość już od pierwszych zwrotek potrafi wzbudzić zainteresowanie. Polecam.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Warszawskiej Firmie Wydawniczej

wfw_logo

Reklamy

Written by Vicky

"We don't need a reason to help people"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s