timeraidersPodróże w czasie są od lat tematem sporów i badań w fizyce. Nigdy nikomu nie udało się udowodnić, że cofnięcie czasu jest niemożliwe, natomiast dzięki teorii względności Einsteina wiemy, że otwarcie okna w historii jest rzeczą całkiem realną, a niewykonalną jedynie dlatego, że w praktyce potrzebowalibyśmy, jeszcze w tym momencie nieosiągalnej dla cywilizacji ludzkiej, energii. Podróże w przeszłość jednak mogłyby wiązać się z powstaniem paradoksu dziadka i wehikułu czasu. Nikt do tej pory, nawet w teorii, nie wymyślił jak to rozwiązać. Przenoszenie się w czasie jednak stało się natchnieniem i tematem dla ogromnej liczby fantastyczno-naukowych powieści.

Podróże w czasie istnieją i jest to niezaprzeczalny fakt. Mieszanie w przeszłości jest niezwykle niebezpieczne. Wielu jednak nie zwraca na to najmniejszej uwagi i próbuje zmienić bieg historii dla własnych korzyści. Dlatego właśnie powstała organizacja „Time Raides”. Jej członkowie mają za zadanie zapobiec takim wydarzeniom. Kto jednak może zostać członkiem elitarnej organizacji? Liam O’Connor powinien zginąć na morzu w 1912 roku. Maddy Carter powinna umrzeć w katastrofie lotniczej w 2010 roku. Sal Vikram powinien zginąć w pożarze w 2029 roku. Dostali jednak szansę – wybór. Podejmą się pracy dla „Time Raiders” lub zginą zgodnie z wolą przeznaczenia.

Sam pomysł na fabułę książki brzmi dość znajomo i przewinął się w pozycjach, które czytałam, już wiele razy. Trylogia „Strażnicy Veridianiu” jest tutaj doskonałym przykładem. O niektórych, mniej znanych pomysłach, jak choćby pętla czasowa, w której żyją bohaterowie, czytałam na przykład w „Osobliwym domu pani Peregrine”. „Trylogia czasu” Kerstin Gier zapewne jest również wielu osobom doskonale znana. Takich powieści mogłabym bez namysłu wymienić przynajmniej dziesięć. Co więc wnoszą w świat literatury „Jeźdźcy w czasie”?

Alex Scarrow ma wiele dobrych i ciekawych pomysłów na przygody. Do swojej książki wrzucił również dużą dawkę innowacyjnych rozwiązań i dobrego humoru. Ma również lekkie pióro, spod którego powieść przyjemnie się czyta. Mimo że pozycja „Time Raiders” niczym nowym nie jest, to przeczytanie powieści nie stało się stratą czasu, a po prostu kolejną, przyjemną przygodą.

Zdecydowanym plusem powieści są również bohaterowie. Wykreowane przez pisarza postacie żyją własnym życiem, mają realne problemy i pełny wymiar osobowości. Nie sprawiają wrażenia kukiełek z teatru lalek, a prawdziwych, istniejących osób, które mienią się setkami barw. Dobrym pomysłem okazało się to, że młodzi agenci pochodzą z różnych epok, przez co muszą się przystosować do okresu, w którym aktualnie przebywają. Wywiązuje się z tego dla nich wiele trudności – a w książce fajnych i zabawnych sytuacji. Dawne życie odeszło wraz z ich „planowaną śmiercią” – nowe jednak przynosi ze sobą setki wyzwań i niezwykle ważny obowiązek wobec całej ludzkości.

Książka jest ciekawa i przyjemnie się ją czyta. Mimo dość ogranej tematyki, pisarz do fabuły wprowadza wiele zaskakujących elementów, nie brakuje mu również dobrych pomysłów i naprawdę niezwykłej wyobraźni. „Jeźdźcy w czasie” to historia, z którą nie sposób się nudzić. Lektura w sam raz na wolny, leniwy wakacyjny czas. Być może dzięki tej właśnie powieści nasze własne życie zyska nieco innych wartości i zupełnie inaczej, biorąc pod uwagę nie tylko naszą własną przyszłość, spojrzymy na świat.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa

zielona_sowa_www

Reklamy

Written by Vicky

"We don't need a reason to help people"

One comment

  1. Książka już na mnie czeka, ale mam wobec niej dość mieszane uczucia. Wszystko ze względu na tak rozbieżne recenzje na jej temat, jakie do tej pory miałam okazję czytać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s