krolowaEpoka wiktoriańska to bardzo popularne tło dla wielu dzieł literackich. W Wielkiej Brytanii, za władzy Wiktorii Hanowerskiej, panowała stabilizacja i rósł dobrobyt, a kraj stawał się największym mocarstwem świata. Dlatego właśnie ludzie mieli czas by myśleć o pięknych strojach, meblach, zdobnictwie. W „Kronikach Tempusu”, mimo że Katie jest współczesną nastolatką, bohaterka poprzez motyw podróży w czasie, przenosi się do pałacu Buckhingham, właśnie za czasów panowania królowej Wiktorii.

Kilkunastoletniej Katie zdaje się, że traci rozum. Dziewczyna mieszka w Nowym Jorku – zdecydowanie bardzo nowoczesnym mieście, czasami jednak, zupełnie niespodziewanie, widzi przeszłość. W jej wizjach pojawiają się osoby w epoki wiktoriańskiej, które próbują nawiązać z nią kontakt. Gdy pewnego popołudnia chowa się pod łóżkiem, by poczytać listy córki królowej Wiktorii – niczym Alicja z Krainy czarów – zasypia, a potem pojawia się w całkowicie innym świecie. Jednak zupełnie inaczej niż bohaterka powieści Lewisa Carrolla, miast po drugiej stronie lustra, Katie ląduje w pałacu Buckhingham, na dodatek kilkaset lat wcześniej. Tam znajduje ją księżniczka, z którą dość szybko się zaprzyjaźnia. Gdy do ich grona dołącza jeszcze syn nadwornego lekarza, dzieci tworzą całkiem zgraną paczkę, która za zadanie postawiła sobie odesłanie Katie z powrotem do domu.

Epokę wiktoriańską autorka opisała w bardzo ładnym stylu, podając wiele szczegółów z tamtejszego życia, które spływają się w jedno z dodaną przez nią fantastyką. Powieść stworzona została przy pomocy bardzo dobrego warsztatu i dużej wiedzy, jakie niewątpliwie posiada pisarka. Czyta się ją lekko i przyjemnie, choć czasami ma się wrażenie, że skierowana została jednak zdecydowanie do tego młodszego czytelnika. Książka ma niestety kilka poważnych wad. Fabuła jest dość przewidywalna, a postaciom (zwłaszcza tym drugoplanowym) brakuje nieco głębi. Dobro i zło natomiast przedstawione są czarno na białym, nie ma tu żadnych odcieni szarości. Jeżeli chodzi jednak o stronę techniczną powieści, to nie mam jej niczego do zarzucenia.

W tym wypadku na uwagę zasługuje również samo wydanie. Twarda oprawa, ładna grafika okładki, ciepłe kolory, które zachęcają by sięgnąć po książkę. Odpowiadają mi również tłumaczenie i edycja tekstu. Treść została podzielona wygodnie i w elegancki sposób. Czytanie takiego egzemplarza dostarcza dużo przyjemności i jest to tom, który z miłą chęcią postawię na swojej półce – wyglądał będzie reprezentacyjnie. Usatysfakcjonowana jestem także posłowiem, które wyjaśnia kilka niedomówień. To co dodałabym sama, to może plan historycznego miasta z uwzględnieniem samego pałacu Buckhingham. Myślę, że dodałoby to jeszcze więcej atrakcyjności prezentowanej lekturze.

Książka jest wesoła i ciepła. Młodych bohaterów jak najbardziej da się lubić, a dodatkowo wzbudzają oni w czytelnikach współczucie. Kibicuje się im i życzy szczęścia. Fabuła została przemyślana i złożona w bardzo przyjemny sposób. Zakończenie zostawia po sobie niedosyt i chęć sięgnięcia po kontynuację. „Kroniki Tempusu” zapowiadają się doskonale. To lekka, niewymagająca lektura, która oprócz zabawy ma szansę również zainteresować dzieci elementami historii. Może nie jest doskonała, niewiele jej jednak brakuje. Jako lektura skierowana do młodszego pokolenia świetnie spełnia swoją rolę, a i dorosłym osobom przeczytanie jej powinno dostarczyć sporo przyjemności, zwłaszcza gdy powieść potraktujemy jak lekarstwo na trudy i szarości zwyczajnego dnia.

Tekst stanowi oficjalną recenzję dla portalu Secretum

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Dreams

secretum

 

Reklamy

Written by Vicky

"We don't need a reason to help people"

3 komentarze

  1. Dopiero zaczęłam jej lekturę, ale widzę już, że skierowana jest do młodszej grupy wiekowej.
    Mam nadzieję, że zyska przy ocenie całości ;) Twoja recenzja nastawiła mnie pozytywnej do tej książki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s