poradnik-pozytywnego-myslenia-b-iext21061130W dzisiejszych czasach ekranizacja książki to nic nadzwyczajnego. Także i na podstawie powieści „Poradnik pozytywnego myślenia” powstał scenariusz filmu pod tym samym tytułem, który ostatnio był przebojem w polskich kinach. Jednak fabuła takiej ekranizacji nie zawsze jest wierna swojemu pierwowzorowi. Podobnie zdarzyło się i tutaj. Mimo wspólnych wątków, powieść i film posiadają zdecydowanie więcej różnic niż podobieństw.

Pat Peoples opuścił właśnie szpital psychiatryczny. W dalszym ciągu jest jednak niezrównoważony psychicznie i, pod wpływem silnych emocji, agresywny. Zrobi jednak wszystko, by odzyskać swoją ukochaną żonę Nikki. W tym celu opracowuje plan – zamierza czytać literaturę klasyczną, na temat której uczy w szkole jego ukochana, dużo ćwiczyć, być miłym dla ludzi, chodzić na sesje terapeutyczne i zażywać leki. Ponieważ los jednak bywa kapryśny, nic nie układa się w życiu tak jak to sobie wymyślimy. Czasami wszystko wychodzi na przekór. Pat jednak ma rodzinę i przyjaciół, którzy wspierać go będą w trudnych chwilach, oraz Tiffany, kobietę równie zwariowaną jak on sam, która po tragicznej śmierci męża popadła w depresję i stała się nimfomanką. Obydwoje podświadomie wiedzą, że tylko oni potrafią pomóc sobie nawzajem.

Książka przede wszystkim opisuje Pata i problemy, które stają mu na drodze do normalnego życia. Mężczyzna zdaje sobie sprawę ze swojej choroby i za wszelką cenę stara się ją zwalczyć. Wątek romantyczny i wiele innych akcentów to jedynie tło dla tych zmagań. Także powieści nie określiłabym jako romansu – jak to zostało ukazane na filmie. Całość przedstawiona została z punktu widzenia głównego bohatera, także poznajemy jego uczucia oraz myśli i staramy się go zrozumieć. Jest to bardzo przemyślany i udany zabieg literacki, dzięki któremu całe przesłanie historii staje się znacznie bardziej wiarygodne i bliższe czytelnikowi.

Powieść napisana została płynnie i niewymuszenie. Matthew Quick ma lekkie pióro i dużą wyobraźnię. To co stworzył bardziej pochłania się niż czyta. Ludzka psychika potrafi być niezwykle ciekawa, a pisarzowi udało się to w genialny wręcz sposób wykorzystać. Obserwujemy fragment z życia Pata i zastanawiamy się nad samymi sobą. Jak wiele w życiu tracimy i ile jeszcze możemy w nim zyskać… Smutek, żal, walka z samym sobą, ale również radość i umiejętność cieszenia się chwilą – to nieodłączne cząsteczki naszej egzystencji. Co trzeba zrobić żeby po prostu być szczęśliwym? Czy to w ogóle zależy od nas?

Przeczytanie „Poradnika pozytywnego myślenia” to całkiem dobry pomysł – zwłaszcza jako lekarstwo na chandrę dnia dzisiejszego. Lektura pozostawia po sobie wiele do przemyślenia i mimo iż nie jest książką specjalnie wesołą (wbrew pozorom) to jednak autorowi nie brakuje specyficznego poczucia humoru (może tylko momentami nieco czarnego). Polecam przeczytać!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Agnieszce i wydawnictwu Otwarte

Otwarte wydawnictwo logo

Reklamy

Written by Vicky

"We don't need a reason to help people"

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s